Voňavky s úsmevom na ulici

Autor: Michal Valiček | 5.1.2013 o 22:47 | (upravené 6.1.2013 o 0:10) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  851x

Dlho som si nechával túto skúsenosť pre seba, ale nakoniec môže byť podnetná aj pre ostatných. Magická kombinácia okolností ma v ten deň nútila premýšľať nad otázkami, ktoré rozhodne nemajú odpovede. Po hĺbavých nákupoch v miestnom žlto-červenom obchode ma zastavila usmievavá slečna. Jej úsmev bol v tom momente veľmi upokojujúci a jej úprimná radosť z mojich znalostí o Paríži ešte viac rozjasnila zamračený deň. Moja existencia v paralelnom vesmíre jej dopomohla a odchádzal som o 40€ ľahší, za to však s tromi voňavkami a nejakým magickým krémom. Až cestou mi došlo, že ako študent riešiaci bývanie a pracujúci na dohody mám rozhodne akútnejšie investičné zámery a tak s podporou pobaveného kolegu v práci sme zavolali, aspoň informatívne, na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

2012_04_frunkinator.jpgTam som sa dozvedel, že takýto predaj upravuje zákon o podomovom a zásielkovom predaji a má určité špecifiká. Musia vás písomne informovať o možnosti odstúpenia od zmluvy do 7 dní a to aj bez udania dôvodu a samozrejmosťou je vystavenie daňového dokladu. Väčšina takýchto brigádnikov tak riskuje (nevedome), že na nich nejaký otrávený občan zavolá SOI alebo políciu a zrazu sa ocitnú na prahu života s veľmi nepeknou pokutou(mestská polícia takéto aktivity rieši neveľkými blokovými pokutami, niekto oprávnený z daňového alebo SOI to rieši asi dramatickejšie). Zaujímavé bolo pre mňa aj zistenie, že takýto predaj robia veľmi často ľudia na živnosť a dokonale tak chránia svojho chlebodarcu.

Posmelený novými vedomosťami som sa vrátil. Mladá (už nie tak usmievavá) slečna zavolala šéfovi. Najskôr dovolil vrátenie 10€ za všetok tovar. Zvesela som odišiel a vrátil sa s dvojmo vytlačeným  odstúpením od zmluvy podľa zákona č. 108 / 2000 Z. z. Nasledoval ďalší telefonát a vrátenie všetkých peňazí. Kultúrnym spestrením bola séria nadávok s oznámením, že šéf mi zavolá a bude to riešiť. Telefonátu som sa už nedočkal, aj keď som bol veľmi zvedavý.

Najsmutnejšie na tom celom ale je sledovať ženy v strednom veku s typickou vštepenou prehnanou slušnosťou ako sú postupne až donútené kúpiť aspoň jednu voňavku za 10€. Pritom je vždy jasné, že pani má doma deti, neveľký príjem a nejedáva na obed rožok s kakaovou nátierkou len aby ušetrila na takýto nákup.

Samozrejme si uvedomujem, že každý má slobodnú vôľu a môže povedať nie, ale...veď to určite poznáte.

Foto:  http://ny.racked.com/...meet_the_goodsmellas_regular_new_york_guys_who_happen_to_be_fragrance_fanatics.php


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?