Voňavky s úsmevom na ulici

Autor: Michal Valiček | 5.1.2013 o 22:47 | (upravené 6.1.2013 o 0:10) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  860x

Dlho som si nechával túto skúsenosť pre seba, ale nakoniec môže byť podnetná aj pre ostatných. Magická kombinácia okolností ma v ten deň nútila premýšľať nad otázkami, ktoré rozhodne nemajú odpovede. Po hĺbavých nákupoch v miestnom žlto-červenom obchode ma zastavila usmievavá slečna. Jej úsmev bol v tom momente veľmi upokojujúci a jej úprimná radosť z mojich znalostí o Paríži ešte viac rozjasnila zamračený deň. Moja existencia v paralelnom vesmíre jej dopomohla a odchádzal som o 40€ ľahší, za to však s tromi voňavkami a nejakým magickým krémom. Až cestou mi došlo, že ako študent riešiaci bývanie a pracujúci na dohody mám rozhodne akútnejšie investičné zámery a tak s podporou pobaveného kolegu v práci sme zavolali, aspoň informatívne, na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

2012_04_frunkinator.jpgTam som sa dozvedel, že takýto predaj upravuje zákon o podomovom a zásielkovom predaji a má určité špecifiká. Musia vás písomne informovať o možnosti odstúpenia od zmluvy do 7 dní a to aj bez udania dôvodu a samozrejmosťou je vystavenie daňového dokladu. Väčšina takýchto brigádnikov tak riskuje (nevedome), že na nich nejaký otrávený občan zavolá SOI alebo políciu a zrazu sa ocitnú na prahu života s veľmi nepeknou pokutou(mestská polícia takéto aktivity rieši neveľkými blokovými pokutami, niekto oprávnený z daňového alebo SOI to rieši asi dramatickejšie). Zaujímavé bolo pre mňa aj zistenie, že takýto predaj robia veľmi často ľudia na živnosť a dokonale tak chránia svojho chlebodarcu.

Posmelený novými vedomosťami som sa vrátil. Mladá (už nie tak usmievavá) slečna zavolala šéfovi. Najskôr dovolil vrátenie 10€ za všetok tovar. Zvesela som odišiel a vrátil sa s dvojmo vytlačeným  odstúpením od zmluvy podľa zákona č. 108 / 2000 Z. z. Nasledoval ďalší telefonát a vrátenie všetkých peňazí. Kultúrnym spestrením bola séria nadávok s oznámením, že šéf mi zavolá a bude to riešiť. Telefonátu som sa už nedočkal, aj keď som bol veľmi zvedavý.

Najsmutnejšie na tom celom ale je sledovať ženy v strednom veku s typickou vštepenou prehnanou slušnosťou ako sú postupne až donútené kúpiť aspoň jednu voňavku za 10€. Pritom je vždy jasné, že pani má doma deti, neveľký príjem a nejedáva na obed rožok s kakaovou nátierkou len aby ušetrila na takýto nákup.

Samozrejme si uvedomujem, že každý má slobodnú vôľu a môže povedať nie, ale...veď to určite poznáte.

Foto:  http://ny.racked.com/...meet_the_goodsmellas_regular_new_york_guys_who_happen_to_be_fragrance_fanatics.php


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?